Życie przynosi nam czasem wyzwania, które mogą wymagać od nas więcej, niż jesteśmy w stanie w danym momencie samodzielnie udźwignąć. Taka sytuacja może doprowadzić do kryzysu psychicznego. Zrozumienie, dlaczego te kryzysy mogą wystąpić, jest pierwszym krokiem do ich przezwyciężenia. W tym artykule opiszemy  typowe wyzwalacze, oznaki i strategie radzenia sobie, aby wzmocnić się w tych trudnych chwilach.

Wyzwalacze kryzysów psychologicznych

Poważne zmiany życiowe, takie jak: utrata pracy, problemy w związku lub śmierć bliskiej osoby, mogą wstrząsnąć naszymi emocjonalnymi podstawami. Przewlekły stres, trudności finansowe i traumatyczne doświadczenia są dodatkowymi czynnikami obciążającymi. Również pozytywne zmiany życiowe, takie jak ślub lub narodziny dziecka, mogą wywoływać stres, wpływający na nasz stan psychiczny. Zrozumienie, że kryzysy mogą wynikać z kombinacji różnych czynników, jest bardzo ważne. Kryzys to nie oznaka słabości, ale naturalna reakcja na zbyt trudne okoliczności.

Oznaki kryzysu psychicznego

Rozpoznawanie oznak kryzysu psychicznego ma zasadnicze znaczenie dla szybkiej interwencji. Typowe wskaźniki obejmują m.in. utrzymujące się: wahania nastroju, poczucie beznadziei lub bezwartościowości, wycofanie z aktywności społecznej, zmiany wzorców snu czy trudności z koncentracją. Mogą również wystąpić objawy fizyczne, takie jak: bóle głowy i brzucha. Jeśli Ty lub ktoś Ci bliski doświadcza takich objawów, warto rozważyć zwrócenie się po profesjonalną pomoc. Uznanie potrzeby wsparcia jest odważnym pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia.

Strategie radzenia sobie z kryzysem psychicznym

a. Techniki self-care

Wdrożenie strategii samoopieki ma kluczowe znaczenie podczas kryzysu psychicznego. Regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta i wystarczająca ilość snu wpływają na poziom naszego dobrostanu psychofizycznego. Angażowanie się w czynności, które sprawiają Ci przyjemność lub relaksują, może mieć pozytywny wpływ.

b. Wsparcie społeczne

Podziel się tym, co przeżywasz, z przyjaciółmi, rodziną lub zaufaną osobą. Kontakty społeczne zapewniają wsparcie emocjonalne i mogą złagodzić ciężar samotnego stawiania czoła kryzysowi.

c. Profesjonalna pomoc

Nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Czasem własne próby radzenia sobie z kryzysem oraz pomoc bliskich nie wystarczą. Wtedy warto zwrócić się po pomoc do profesjonalisty. Niektórzy niepotrzebnie z tym zwlekają, wstydząc się przyznać, że takiej pomocy potrzebują lub, obawiając się reakcji znajomych. To błąd. Często szybsza interwencja pozwala szybciej odzyskać równowagę i wyjść na prostą. Terapeuci, psycholodzy i interwenci kryzysowi są przeszkoleni we wspieraniu osób doświadczających kryzysu i mogą być bardzo pomocni. Centrum psychoterapii online W Głowie Się Nie Mieści oferuje konsultacje dostępne z dowolnego miejsca w kraju i na świecie.

Podsumowanie

Kryzysy psychiczne są naturalną częścią ludzkiego doświadczenia. Wynikają często ze złożonej interakcji nagłych wydarzeń życiowych i utrzymujących się stresorów. Rozpoznanie wyzwalaczy i symptomów jest pierwszym krokiem na drodze do wyjścia z niego. Praktykowanie samoopieki, szukanie wsparcia społecznego i, w razie potrzeby, zwrócenie się po profesjonalne wsparcie, to potężne narzędzia. Pamiętaj, że zmaganie się z kryzysem psychicznym nie jest samotną podróżą. Nie wahaj się sięgać po pomoc – to odważny krok w kierunku lepszego życia.