Gdy nadchodzą krótsze zimowe dni, część osób doświadcza obniżenia nastroju, często przypisując to ponurej pogodzie. Jednak u niektórych odczucia te mogą wykraczać poza chwilowy spadek energii. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD), powszechnie znane jako depresja sezonowa. Dowiesz się też, jak dbać o siebie w sezonie zimowym oraz, kiedy warto sięgnąć po wsparcie psychologa lub psychoterapeuty.

Czym jest depresja sezonowa (SAD)

Depresja sezonowa (SAD) to forma depresji, występująca w określonych porach roku, zazwyczaj od jesieni do wiosny. Zmniejszona ekspozycja na naturalne światło słoneczne w chłodniejszych miesiącach może zakłócać nasz wewnętrzny zegar biologiczny, prowadząc do zmian nastroju i zaburzeń rytmu dobowego. Objawy mogą obejmować utrzymujące się: smutek, zmęczenie, zmiany we wzorcach snu, trudności z koncentracją i ogólny brak zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały nam przyjemność.

Metody leczenia

Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia depresji sezonowej. Są nimi m.in.:

a. Terapia światłem

Ekspozycja na jasne światło, naśladujące naturalne światło słoneczne, znana jako terapia światłem, wykazała w badaniach pozytywne wyniki w regulacji nastroju. Na rynku dostępne są lampy, których można używać w domu.

b. Psychoterapia

Spotkania z terapeutą mogą wyposażyć Cię w strategie radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z depresją sezonową oraz pomóc zrozumieć nieprzyjemne emocje, które w tym okresie przeżywasz.

c. Farmakoterapia

W niektórych przypadkach leki przeciwdepresyjne mogą być istotnym wsparciem w regulacji nastroju. Receptę może wystawić jedynie lekarz. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja z psychiatrą, który może zalecić farmakoterapię konkretnymi lekami.

d. Zmiana stylu życia

Włączenie regularnych ćwiczeń, utrzymywanie zrównoważonej diety i pielęgnowanie więzi społecznych to formy dbania o siebie, które mogą wesprzeć w radzeniu sobie z objawami depresji sezonowej.

Kiedy należy udać się do specjalisty zdrowia psychicznego?

Jeśli zauważysz, że objawy depresji sezonowej utrzymują się dłużej niż kilka tygodni i znacząco wpływają na Twoje codzienne życie, poszukaj profesjonalnej pomocy. Przeszkoleni specjaliści zdrowia psychicznego mogą zapewnić Ci wsparcie, wiedzę oraz pomoc w zmianach, które wpłyną pozytywnie na Twój dobrostan psychofizyczny i codzienne funkcjonowanie.

Jak dbać o siebie w sezonie zimowym

Oprócz profesjonalnej pomocy istnieją proste kroki, które możesz podjąć, by zadbać o siebie w sezonie zimowym:

a. Znajdź czas na odpoczynek i zajęcia, które przynoszą Ci radość, i relaksują.

b. Bądź aktywny_a – regularne ćwiczenia, a nawet 20-minutowy codzienny spacer, mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

c. Zwiększ ekspozycję na naturalne światło w domu i pracy oraz rozważ korzystanie z lampy antydepresyjnej (z odpowiednim atestem).

d. Utrzymuj kontakty towarzyskie, zarówno osobiste, jak i wirtualne. Wartościowe relacje to jedna z podstaw dbania o dobrostan psychiczny.

Podsumowanie

Depresja sezonowa to coś więcej niż zimowa chandra. Rozpoznanie objawów i wdrożenie dostępnych metod leczenia pozwoli Ci zatroszczyć się o dobrostan psychiczny. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może potrzebować wsparcia – pamiętaj, że znajdziesz je w naszym centrum psychoterapii online. Nie wahaj się i sięgnij po pomoc.